Sté výročí 24 hodin Le Mans – vítězství Ferrari

Ikonickou čtyřiadvacetihodinovku ve francouzském Le Mans při jubilejním stém výročí konání závodu vyhrál tým Ferrari s posádkou: Brit James Calado a Italové Alessandro Pier Guidi a Antonio Giovinazzi.

Automobilka Ferrari byla na startu s vlastním prototypem poprvé po padesátileté přestávce a ukončila pětiletou sérii vítězství Toyoty.

Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjo Hirakawa skončili v 91. ročníku nejznámějšího vytrvalostního závodu druzí. Třetí místo obsadil tým Cadillacu Earl Bamber, Alex Lynn a Richard Westbrook.

Závod na 13,6 km dlouhém okruhu slavil letos stoleté jubileum. První závod se uskutečnil v květnu 1923. Při kulatém výročí měla čtyřiadvacetihodinovka startéra – celebritu, závod odstartoval v sobotu v 16.00 hod slavný basketbalista LeBron James.

Vůz Ferrari se vzpínajícím se koněm ve znaku naposledy zvítězil v roce 1965, kdy se o to zasloužila posádka Masten Gregory a Jochen Rindt.

„Obrovské emoce, neuvěřitelné, nemám slov. Tenhle závod sleduji od dětství a teď jsem zde a vyhrávám Le Mans s Ferrari,“ radoval se v rozhovoru pro Eurosport Giovinazzi, bývalý pilot formule 1. „Obrovský úspěch a po takové době… Myslím, že tohle vejde do historie,“ přidal Calado, někdejší šampion vytrvalostních závodů v kategorii GT.